Sposoby promocji budżetu obywatelskiego

Stworzenie zespołu ds. budżetu obywatelskiego, o którym pisaliśmy w ostatnim artykule, czy regulaminu budżetu to tylko początek spraw związanych z wprowadzeniem inicjatywy do danej gminy lub miasta. Kwestią, o której nie wolno zapomnieć, jest promocja budżetu partycypacyjnego – bez niej mieszkańcy nie dowiedzieliby się o możliwościach, jakie stwarza im ta idea. W jaki sposób można poinformować obywateli o budżecie partycypacyjnym? Więcej informacji na ten temat w dalszej części artykułu.

Skorzystaj z dostępnych kanałów promocji

Zajmując się promocją budżetu partycypacyjnego, należy mieć świadomość, że jest to długotrwały proces, który wymaga wiele nakładu pracy oraz kreatywności. Wielu Polaków nadal nie jest poinformowanych na temat tego, czym jest budżet obywatelski i jakie możliwości stwarza ta idea. Wyedukowanie mieszkańców w tej kwestii, szczególnie w pierwszych latach funkcjonowania inicjatywy, nie jest proste. Należy uruchomić wszystkie dostępne kanały komunikacyjne, a także rozplanować promocję w każdym detalu – szczególnie skupiając się na kwestiach wyjaśniających, czym jest BO oraz w jaki sposób działa cały mechanizm.

Jakie rodzaje kanałów komunikacji mogą wykorzystać osoby odpowiedzialne za reklamę BP?

Aby wypromować budżet obywatelski warto nie tylko skorzystać z tradycyjnego sposób reklamy, jakim są ulotki, broszury, plakaty etc., ale też dobrym pomysłem jest wykorzystanie możliwości, jakie stwarza Internet. I to właśnie tę drugą strategię promocji pokrótce opiszemy w pierwszej kolejności.

Wirtualna strona promocji

Zabierając się za promocję budżetu obywatelskiego, w pierwszej kolejności warto stworzyć stronę internetową poświęconą tej inicjatywie. Urzędnicy zajmujący się tą kwestią, mają dwie opcje do wyboru. Albo mogą stworzyć osobną zakładkę na oficjalnej stronie urzędu miasta lub gminy, albo mogą stworzyć osobną platformę internetową, na której będą umieszczać wszelkie informacje. Te drugie rozwiązanie stwarza większe możliwości i jest lepszym źródłem informacji, jednak należy wziąć pod uwagę to, że jednocześnie ta opcja wymaga większych nakładów finansowych.

Pamiętaj, że niezależnie od wariantu, który wybierzesz, na stronie muszą znaleźć się podstawowe informacje, do których zalicza się:

  • Podstawy prawne,
  • Zasady,
  • Harmonogram,
  • Informacje na temat funkcjonowania BO i tego, czym jest.

Warto wykorzystać też zakładkę „Aktualności” – w niej możesz informować obywateli o zbliżających się spotkaniach, a także zamieszczać zdjęcia stworzonych już realizacji.

Oprócz strony internetowej, warto wykorzystać zasięg, jaki mają portale społecznościowe. Doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie profilu na Facebooku — w ten sposób można utrzymać bieżący kontakt z obywatelami, a interaktywność, jaka panuje na portalach społecznościowych, zwiększa zasięg komunikacji.

Przykłady stron internetowych oraz profili z Facebooka na temat budżetu obywatelskiego:

Katowice, Kraków, Gdańsk, Wrocław (FB) i Lublin (FB)

Broszury, ulotki i plakaty

Kolejnym rodzajem działań, jakie można podjąć, by wypromować budżet obywatelski, jest zrobienie ulotek, broszur czy plakatów. Wszystkie wymienione wyżej materiały informacyjno-promocyjne można dystrybuować w różnych miejscach w całej gminie lub mieście – nie tylko warto mieć ulotki w urzędzie, ale też warto zostawić te materiały w: bibliotekach, sklepach, przychodniach, domach kultury i innych chętnie uczęszczanych miejscach.

Pamiętaj, że wszystkie wyżej wymienione materiały informacyjno-promocyjne powinny nie tylko prezentować się pod względem wizualnym, ale też powinny być opisane w prosty i czytelny sposób.

Przykładowe infografiki, jakie były wykorzystywane w kampaniach budżetu obywatelskiego w poprzednich latach:

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *