Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dzieci

Maluchy mają nieskończone pokłady energii, a my nie zawsze mamy czas lub możliwość, by spędzić z nimi czas. Nic dziwnego, że właściciele restauracji, hoteli, pensjonatów coraz częściej stawiają plac zabaw dla dzieci. Dowiedz się na co należy zwrócić uwagę decydując się na tego typu inwestycję.

Miejsce to podstawa

Planując plac zabaw dla dzieci przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce. Powinno być ono oddalone jak najbardziej od ulicy i dobrze widoczne z okna, balkonu, czy z innego miejsca. Osoby, które mają ozdobne rabaty, muszą zwrócić również uwagę na to, by dzieci po drodze do swojego placu zabaw nie miały ich po drodze, ponieważ jest duża możliwość, że zostaną one przez nich stratowane. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie placu zabaw. Powinien on być częściowo zacieniony i osłonięty z dwóch lub trzech stron. Jeżeli mamy duży teren do zagospodarowania, możemy ogrodzić plac, jednak musimy pamiętać o tym, by płotek nie był za wysoki. Wymiary placu zabaw powinny też zapewniać wygodne ustawienie urządzeń, które będą się w nim znajdowały, a przy tym nie ograniczać ruchów dziecka. Pamiętaj tez o zamontowaniu ławek i kosza na śmieci – bardzo często zdarza się tak, że place zabaw nie mają tych elementów, a są one przecież niezbędnymi urządzeniami.

Plac zabaw dla dzieci a jego nawierzchnia

Najlepszym podłożem na placu zabaw dla dzieci jest odpowiednio wypielęgnowana trawa. Z kolei piasek oraz żwir nie powinny stanowić nawierzchni w takich miejscach, ponieważ upadek może być wtedy bolesny. Warto też zainwestować w kolorowe nawierzchnie gumowe, które zapewnią dzieciom odpowiednie bezpieczeństwo (coraz częściej place zabaw mają właśnie taką nawierzchnię). Taka podstawa ma za zadanie amortyzować skoki i upadki dzieciaków, a obecnie jest ona ogólnie dostępna w sklepach.

Kwestie bezpieczeństwa

Jeżeli decydujemy się na zakup wyposażenia placu zabaw, powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie powierzchnie i połączenia konstrukcji są stabilne oraz solidne wykonanie. Ponadto musimy zwrócić uwagę czy w połączeniach elementów nie występują szczeliny, gdzie mogą się klinować palce dziecka lub ubrania, a śruby i wkręty mają płaskie łby i czy nie wystają ponad powierzchnię konstrukcji. Przy zakupie piaskownicy należy sprawdzić, czy ma ona pokrywę, która zabezpiecza piasek przed zabrudzeniem, kiedy dzieci się tam nie bawią. Specjaliści zwracają też uwagę na to, by pamiętać, że urządzenia na placu zabaw dla dzieci nie powinny być wyższe niż 3 m, a huśtawki muszą mieć miękkie zawiesia. Warto podczas kupna schodków dla młodszych dzieci sprawdzić, czy mają one poręcza, z kolei dla starszych poręcze będą potrzebne, gdy schody mają powyżej 100 centymetrów wysokości.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *