budżet obywatelski plac zabaw

Dlaczego warto stawiać place zabaw z budżetu obywatelskiego? Czy dzieci dzięki nim się lepiej rozwijają? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Miejsce, które dba o rozwój Twojego dziecka

Plac zabaw to miejsce, które jest doceniane nie tylko przez dzieci, ale przede wszystkim przez pedagogów oraz psychologów. Nic w tym niezwykłego. W końcu to właśnie w tych miejscach Twoja pociecha może się prawidłowo rozwijać zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W jaki sposób? Dużą rolę odgrywają tu sprzęty, w jakie wyposażone są place zabaw. Huśtawka, karuzela, zjeżdżalnie, a nawet piaskownica – każdy z tych urządzeń ma swój cel, który pomaga dziecku rozwijać. I tak na przykład karuzela uczy równowagi, a według badań szwedzkich naukowców wielu dzieciom, w szczególności tym, które mają problemy z nauką, pomaga powolne wirowanie, jakie wytwarza jazda na karuzeli. W ten sposób powstają nowe połączenia w mózgu, dzięki czemu młodzi ludzie w krótszym czasie przyswaja wiedzę. Zdaniem uczonych najważniejszą kwestią jest to, by najmłodsi sami nie jeździli na karuzeli, ale w towarzystwie kolegów lub koleżanek. Poza tym plac zabaw pomaga dzieciom rozwijać się też na płaszczyźnie społecznej. To właśnie tam nawiązują oni swoje pierwsze kontakty z innymi ludźmi, które później procentują w przyszłości.

Czy warto przeznaczyć budżet obywatelski na plac zabaw?

Plac zabaw ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka. Czy jednak oznacza to, że warto przeznaczyć budżet obywatelski na jego zbudowanie? Oczywiście, że tak. Choć w przeciągu ostatnich kilku lat powstało sporo obiektów tzw. małej architektury, to wciąż jest wiele miejsc, w których brakuje tego typu rozwiązań, dlatego też place zabaw cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które składają projekty do budżetu obywatelskiego. W szczególności widać to na osiedlach w miastach. Na wielu z nich albo nie ma placu zabaw albo są stare urządzenia, na których dzieci mogą sobie zrobić krzywdę. Poza tym te place zabaw bardzo często nie przedstawiają się atrakcyjnie pod względem wizualnym i w wielu przypadkach zamiast zachęcić dzieci do zabawy, to je odstraszają.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *